Anchorage

Brána do Aljašky. I tak sa dá označiť Anchorage, ktoré je síce najväčším mestom asi najnedotknutejšieho amerického štátu, ale nie je jeho hlavným (tým je Juneau). Je moderným sídlom, ktoré dokonale zapadá do miestnej „divočiny“. Architektom sa podaril husársky kúsok a aj keď sa často stáva, že výstavba v oblasti obklopenej nádhernou prírodou a kopcami nedopadne dobre, o Anchorage to neplatí. Pri potulkách uličkami máte pocit, že všetko je akoby na správnom mieste a hodí sa tam. Ani niekoľkoposchodové budovy nepôsobia rušivo, ba naopak. Dodávajú mestu vzhľad, ktorý je veľmi príjemný a dá sa rýchlo zamilovať.

Anchorage má budúcnosť, ktorú jej môžu závidieť mnohé americké mestá. Mnohé štúdie naznačujú, že Aljaška vrátane svojho najväčšieho centra, sa môže tešiť na príchod nových investícií, firiem i ľudí, ktoré urobia z tohto kúta sveta prosperujúcu oblasť. To, samozrejme, prinesie vyšší záujem cestovaniachtivých turistov, ktorí použijú Anchorage ako východziu stanicu pre svoje dobrodružstvá. Neváhajte ani vy.

Najmä v letných mesiacoch nezabudnite absolvovať pešie túry (alebo cyklistické) a prejsť čo najviac z Anchorage. Pri pobreží by si bolo hriechom nevychutnať západ slnka alebo hoci len odlety a pristávanie lietadiel z domáceho letiska. Cez biely deň sa dá navštíviť každá štvrť, v noci je to komplikovanejšie. Ak si nie ste istí nejakým miestom alebo barom, miestni sú ochotní poradiť, skúste aj taxikárov.

Výlety do blízkeho okolia? Prečo nie. Nezabudnite však, že stretnúť medveďa na okraji mesta nie je žiadnou raritou. Ak sa nechcete stať súčasťou rubriky „Opustili nás“ v novinách, nechajte si poradiť v turistických centrách a riaďte sa predpismi.

Suveníry neodmysliteľne patria aj k Aljaške. Doviesť si medvedí pazúr, tričká s nápisom Alaska 1959 (rok, kedy tento štát vstúpil do federácie) alebo niečo, čo pripomína pôvodných eskimáckych obyvateľov je takmer povinnosťou. A bola by škoda na to zabudnúť. Ceny sú rôzne, ale je pravda, že mnohé suveníry sú predražené, preto sa oplatí hľadať vo viacerých obchodoch.

Čo dodať na záver úvodu? Anchorage treba zažiť. Jeho atmosféru, obyvateľov a prívetivosť. Ak to všetko spoznáte, bude sa vám po ňom cnieť a už po odchode budete túžiť potom, aby ste sa tam vrátili…


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!