Titicaca

Napriek tomu, že veľa zdrojov uvádza jazero Titicaca ako najvyššie položené splavné jazero sveta (cca 3815 m.n.m.) nie je to pravda. Aj v Peru aj v Bolívii sú vyššie položené jazerá, ktoré sú splavné, ale sú podstatne menšie rozlohou, nehovoriac o význame.

Práve na hraniciach týchto dvoch krajín sa 17O km dlhé a 60 km široké jazero rozkladá. O čosi väčšia časť patrí Peru, ale ako Bolivíjci radi zdôrazňujú: „My máme Titi, oni majú Caca.“ Svetoznáme plávajúce ostrovy sa ale nachádzajú v Peru. Celé ostročeky sú postavené z rákosia, ktoré sa v jazere hojne vyskytuje. Z rákosia je skutočne takmer všetko, domy, strechy aj ulice. Napriek materiálu je ale chôdza po ostrove pomerne stabilná a pohupovanie je minimálne.

Rákosie však časom zhnije a tak treba zhruba každé tri mesiace položiť novú vrstvu. Tento spôsob života vedú domorodci už okolo tisíc rokov. Hlavným dôvodom dobrovoľného vyhnanstva bolo vyhnúť sa neustálym bojom s Inkami na pobreží. Neďalekou zaujímavosťou je aj ostrov Taquila. Je to síce už skutočný ostrov, ale miestni domorodci tiež stoja za pozornosť.

Hlavným zdrojom obživy tu je chov oviec a pletenie. Pletenie je však záležitosťou hlavne mužov. A tak sa netreba diviť, ak stretnete na chodníku pastiera ako pletie ostošesť. Výrobky z Taquily patria k najkvalitnejším v Peru (darmo, mužom to ide asi lepšie). Bolívijská strana, sa ale tiež nemá za čo hanbiť. Mestečko Copacabana je každoročným dejiskom karnevalu a mnohých náboženských slávností. Pred miestnou katedrálou sa niekoľko krát týždenne odohráva požehnávanie aút a autobusov, aby sa cestujúcim nič zlého nestalo.

Táto lacná forma „havarijného poistenia“ je v Bolívii dosť populárna, aj keď nie veľmi efektívna. Miestna pláž má ale k svojej menovkyni z Brazílie poriadne ďaleko, vo vode s teplotou okolo 9 stupňov sa veľa ľudí nevykúpe…

Práve odtiaľto odchádza loď na najznámejší ostrov v jazere – Isla del sol. Poďľa legendy práve na Ostrove Slnka bola zrodená civilizácia Inkov. Na ostrove je množstvo inckých pamiatok a počas pekného počasia aj nádherný pohľad na bolivíjske šesťtisícovky na východe. A odkiaľ pochádza pomerne bizarný názov jazera? Na severnom cípe Isla del Sol sa nachádza skala pripomínajúca prikrčenú pumu. Skala pumy sa po aymarsky povie „Titikharka“.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!