Cuzco a Macchu Picchu

Cuzco, kedysi hlavné mesto ríše inkov, je zároveň aj najstarším nepretržite obývaným mestom juhoamerického kontinentu. Po porážke Inkov to však bolo pomerne kľudné miesto až do roku 1911 keď bolo znovuobjavené Machu Picchu. Odvtedy sa stalo vstupnou bránou najprv pre archeológov a potom pre turistov.

V súčasnosti má Cuzco okolo 350 000 obyvateľov a žije takmer výlučne z turistického ruchu. Kedysi výkladnú skriňu inckej architektúry conquistadory takmer zrovnali so zemou a na základoch pôvodných stavieb postavili mesto v koloniálnom štýle. Ešte dnes je na mnohých budovách vidieť niektoré pôvodné múry postavené v typickej inckej mozaike.

Mesto leží vo výške takmer 4000 metrov a tak je stúpanie po kamenných schodoch do vyšších častí mesta poriadne namáhavé. Stretnúť lamu ako si vykračuje po schodoch ale vôbec nie je vzácnosť. Mnoho obyvateľov si privyrába „požičiavaním“ lám fotografovani­achtivým turistom.

Cuzco je však aj začiatočnou stanicou pre vlak na asi najznámejší archeologický objav posledného storočia Machu Picchu. Stanica je takmer v centre, odkiaľ ide vlak do Aquas Calientes, malej dedine pod Machu Picchu.110 km dlhá trať je jediný spôsob ako sa tam dostať a tak je lístok naň neskutočne predražený.

Z Aquas Calientes k zvyškom mesta vedie strmá cesta na horu, ktorá sa dá síce absolvovať aj mikrobusom, ale hodinový výstup pralesom je omnoho zaujímavejší. Ťažko sa dá popísať atmosféra tohoto miesta, pri prvom zhliadnutí veľa ľudí stratí reč. Už len na fotkách vyzerá toto miesto neuveriteľne, ale v skutočnosti je pohľad na stratené mesto ešte fascinujúcejší.

Objavil ho v roku 1911 americký historik Hiram Bingham, vtedy bolo ešte zarastené džunglou. Dnešný pohľad sa naskytol až po niekoľkých rokoch ťažkej práce. Zážitok trochu kazí fakt, že je tam priveľa turistov. Ale kto príde skoro ráno, alebo si počká do neskorého popoludnia, neoľutuje.

Pohľad na Macchu Picchu zboku Miesto sa takmer úplne vyprázdni a už nič nebráni nerušene sa prechádzať po miestach, kde pred stáročiami žila záhadná civilizácia. Málo ĺudí vie, že Machu Picchu sa dá vidieť aj zo zaujímavého pohľadu z vedľajšieho vrchu Potocusi. Cesta tam je síce pomerne krátka, ale nesmierne strmá. Väčšia časť cesty vedie po drevených rebríkoch, ktoré nepôsobia práve najdôveryhodnejším dojmom. Pohľad na Machu Picchu zboku ponad údolie, ale stojí za tú námahu.


Fotogaléria
Pohľad na Macchu Picchu z vrchu Potocusi
Macchu Picchu
 

Kliknite na náhľady, alebo spustite slideshow [1], [2].


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!