Toronto - doprava

Verejnosť využíva v meste tretí najväčší najväčší dopravný systém v severnej Amerike. Volá sa Toronto Transit Commission (TTC) a zahrňuje prepravu GO autobusmi alebo trolejbusmi (streetcars) v rámci centra (The City of Toronto).

Lístky pre dospelých, ale i zľavnené sa dajú zakúpiť od skorého rána do neskorého večera na GO staniciach, termináloch, v hoteloch a tzv. lístkových agentúrach. Platiť sa dá v hotovosti i platobnými kartami.

Celý lístok na jednu jazdu stojí 2,75 kanadského dolára, oplatí sa zakúpiť si celodenný za $8,5. Nemusíte ho použiť v deň, kedy ste ho kúpili. Pozor, neplatí na špeciálne autobusy Downtown Express! Tie jazdia v čase špičky, a je nutné si pri nich priplatiť. Ak sa chcete zdržať dlhšie, zakúpte si týždenný alebo tzv. Metropass s mesačnou platnosťou za 100 dolárov, ktorý nie je viazaný na osobu.

Mapa systému GO Transit http://www.go­transit.com/…/sys­map.aspx

Preprava vlakmi sa využíva najmä pri cestovaní mimo centra. Nie je súčasťou systému TTC. Je drahšia v porovnaní s autobusmi, ale ponúka lepší zážitok z cestovania. Do predmestia tvoreného napríklad časťami Mississauga, Brampton, York Region, Durham Region sa dostanete na GTA Pass, ceny sú porovnateľné s tými v centre mesta. GTA Pass neplatí v systéme GO Transit. Stanica Grand old Union Station downtown je východiskovou pre železnice VIA Rail alebo GO Transit.

Pohodlný presun v meste zabezpečuje aj metro. Tvoria ho štyri hlavné linky (sever-juhYonge-University-Spadina, východ-západ Bloor-Danforth, východ-západ pozdĺž ulice Sheppard a východ Scarborough), po ktorých môžete jazdiť rovnako s celodenným lístkom za $8,5. Mapa metra http://www.to­ronto.ca/…ubwa­ymap.htm.

Vodiči hromadnej dopravy lístky nepredávajú a peniaze nerozmieňajú.

Systémy sú napojené na dve medzinárodné letiská, Pearson International Airport a Toronto City Centre Airport. Druhé menované je menšie, určené najmä pre regionálne a chartrové lety.

Taxíkov je mnoho a sú bezpečné. Na druhej strane sa však často stáva, že sa pre zápchy na konkrétne miesto dostanete skôr verejnou dopravou ako s taxislužbou.


Komentáre (1)
2008-01-18 20:53 Rasty

Street cars su elektricky… Klasicke trolejbusy, ako ich pozname na Slovensku, tu v Toronte nie su…


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!