Valparaiso

Podľa mnohých najfascinujúcejšie mesto v čile, ale niekto mu ani nevie prísť na meno. Je to asi otázka vkusu, ale faktom je ,že celé centrum mesta bolo vyhlásené za svetové kultúrne dedičstvo a je pod ochranou UNESCO. Prečo sa toto privilégium dostalo mestu, ktoré je už niekoľko storočí jedným z najchudobnejších miest v čile, mestu ktoré pôsobí dojmom, že sa v ňom včera skončila druhá svetová vojna? Možno práve preto. Atmosféra v tomto meste ako keby zostala zakonzervovaná posledné desaťročia.

Tisíce farebných domov, nepravidelne „naukladaných“ na svahoch, niektoré sú zachovalé, niektoré úplne zničené, pomedzi ne krivolaké uličky a obrovské množstvá drôtov naťahaných snáď do každého okná. To je len jeden z pohľadov, ktorý sa vám vo valparaise môže naskytnúť.

Samotné centrum mesta pôsobí o čosi zachovalejšie, ale chudoba sa mu tiež nevyhla a je ju poznať na každom kroku. Príliš čistotný jedinci sa tu veľmi dobre cítiť nebudú. Zvláštnosťou je tiež veľký počet mačiek polehávajúcich po všetkých kútoch. Hlavne v okolí rybieho trhu nie je problém na nejakú šlapnúť. Nevyzerajú podvýživene, takže sa im asi občas aj niečo ujde.

Okolo roku 1880 sa začala rodiť hlavná atrakcia mesta: mestské výťahy tzv. ascensory. 14 z nich funguje dodnes. Až na jednu výnimku (ktorá je skutočný výťah) sú to plechové lanovky, ktoré sa pohybujú po koľajniciach a navzájom sa vyťahujú hore a dole. Celé zariadenie sa posledných 120 rokov prakticky nezmenilo a aj napriek občasnému zaškrípaniu spoľahlivo fungujú naďalej.

Až keď sa človek osobne ocitne vo Valparaise, pochopí, ako uľahčujú obyvateľom život. Väčšina obytných domov je na príkrych svahoch a každodenný výstup a zostup do centra mesta by bol príliš namáhavý.

Osobitnou kapitolou mesta sú trolejbusy. Sú zelené, s úzkymi drevenými oknami a lavicami, vyzerajú ako vystrihnuté z amerických filmov päťdesiatych rokov. Už sa síce pomiešali aj s novšími typmi,vale staré z mesta chvalabohu len tak nevymiznú.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!