Bicyklom po Rapa Nui, II

« Predchádzajúca časť    

Vyzeralo to tak, že ideálnym prostriedkom na spoznávanie ostrova bude bicykel. Ale malo to pár chybičiek krásy. Za nemalú cenu som si prenajal bicykel, ktorý nebol v servise asi posledných desať rokov. Pôvodne celkom kvalitný bicykel vydával zvuky, ktoré plašili dobytok a hydinu v okruhu pol kilometra. Ani mne neboli tieto zvuky dvakrát prijemné, ale ďaleko viac mi vadil červený prach, ktorý sa víril na ceste.

Stačilo, že prešlo auto a hneď som vyzeral ako Winetou. Neskôr ešte zapršalo, takže moja farba po výlete bola ešte žiarivejšia. Ale ináč, jazda na bicykli po skoro ľudoprázdnom tropickom ostrove aj napriek malým nedostatkom stála za to. Sochy moai okolo cesty nie sú pohľadom každodenným…

Jazda na bicykli po skoro ľudoprázdnom tropickom ostrove aj napriek malým nedostatkom stála za to. Sochy moai okolo cesty nie sú pohľadom každodenným…

Na západnom pobreží ostrova je jaskyňa dvoch koncov. Vchod do jaskyne je úplne nenápadný, tažko ho zbadať aj keď človek stojí 5 metrov od neho. Bez doprovodu sa ho turistovi sotva podarí nájsť. Mna na ňho upozornili starší američania, ktorý odtiaľ práve odchádzali.

Keď ma videli snoriť po okolí, došlo im čo asi hľadám. Pocity v jaskyni nie sú zrovna príjemné, najmä pri pomyslení,že tam žili ľudia zavretí aj niekoľko rokov. Či už sú povesti o zavretých pannách pravdivé, alebo nie, je isté, že dlhotrvajúcich bojov to bol ideálny úkryt.

Pohľad na kráter Rano Kau vyráža dych, nedivím sa, že si ho domorodci vybrali sa svoje posvätné miesto. Nachádza sa tu Orongo, pôvodné centrum domorodcov. Po kameňoch sú vyryté rôzne výjavy, najzaujímavejšie sú však kresby už spomínaneho vtáčieho muža, na rozdiel od ostatných atrakcií ostrova tu vstup nie je zadarmo, naopak platí sa pomerne veľa.

Japonskí spolubývajúci sa mi však pochválili, že si niekde v húští na svahu našli nejakú cestičku ako sa tam dostať zadarmo a už to tam párkrát navštívili. Zaujímalo by ma či by tam išli toľkokrát aj keby to bolo zadarmo. No čo, niet nad pocit, že sme niečo ušetrili, že?

Na celom ostrove je jediná pláž, kde sa dá kúpať. Je veľmi pekná, s bielym pieskom a priamo nad plážou sa týči zopár sôch na plošine Ahu Ature Huki. Sochy na tejto plošine patria k najzachovalejším a práve na nich je vidieť ako asi sochy vyzerali v minulosti. Bolo tam aj zopár búdok, kde sa dali za malú asi 300% prirážku kúpiť nejaká tá Coca Cola, alebo kuracie kridelko. Na anakenskú pláž padlo vraj v 50. rokoch minulého storočia zopár meteoritov a riadne to tam „upravili“. Dnes však nie je vidieť nijaké stopy po náraze.

V kráteri Rano Raraku, kde všetky sochy vznikli, sa nachádzajú moai vo všetkých štádiách rozpracovania. Veľa z nich je po krk zasypaných v zemi, tak ako sú zobrazované najčastejšie. Veľa ľudí před návštevou ostrova ani nevedelo, že sochy zobrazujú vlastne celé telo. Medzi sochami pútajú pozornosť hlavne dve, ktoré sú iné. Jedna je sice typická moai, ale na hrudi má vyrytú loď. Nikto nevie kto ju tam vyryl, ale je tam už dlho. Má sa za to, že je z obdobia prvého kontaktu domrodcov s moreplavcami.

Druhá socha je úplne iná. Zobrazuje kľačiaceho bradatého muža s pohľadom upretým dohora. Bolo by zaujímavé vedieť, či aj táto socha mala pôvodne stáť na plošine Ahu medzi ostatnými „bojovníkmi“.

Posledný deň som sa vybral (samozrejme so „svojou“ svorkou psov…) asi štvrtý krát pozrieť na kráter Rano Kau. Je to miesto, ktoré na mňa urobilo na ostrove asi najväčší dojem a to už je čo povedať. Stál som nad 300 metrovym útesom a predstavoval si ako tam žili ľudia pre 1000 rokmi v takej izolácii, čo si vlastne o svojej civilizacii mysleli a či tušili, že v budúcnosti o nich budeme vedieť len tak málo.

A stále mi pritom vŕtalo v hlave prečo robili tie prekliate sochy…


Fotogaléria
Sochy na Veľkonočných ostrovoch
Kráter Rano Kau na Veľkonočných Ostrovoch
Skalnaté pobrežie na Veľkonočných ostrovoch
Sochy na Veľkonočných ostrovoch 2
Oltár pod holým nebom na Veľkonočných ostrovoch
 

Kliknite na náhľady, alebo spustite slideshow [1], [2], [3], [4], [5].


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!