Národný park Eduarda Avaroa

Jedna z hlavných turistických atrakcií Bolívie sa nachádza na juhozápade krajiny. Národný park andskej fauny Eduarda Avaroa patrí medzi svetové unikáty. V extrémnych podmienkach tu žijú živočíchy i rastliny, ktoré sa dokázali adaptovať a prežiť tu. V zime tu vládnu extrémne mrazy a v lete zase sucho. Napriek tomu je tunajšia fauna pomerne bohatá a hlavne jedinečná.

Symbolom oblasti sú určite plameniaky, v parku sa nachádzajú všetky tri druhy aké sa v južnej amerike nachádzajú. Celý deň sa zobákom hrabú v bahne, ktoré je bohaté na drobné červené kôrovce ktorými sa živia. Ich ružová farba pochádza práve od nich. V dolinách sa dajú stretnúť stáda divokých lám Vikuňa, líšky či „malý pštros“ Nandu.

Osobitné miesto si zaslúži Vizcacha. Zvláštny, ale sympatický tvor pripomínajúci králika kríženého s myšou, zato poriadne veľkou.Je síce veľmi plachá, ale zároveň zvedavá takže sa dá zahliadnuť ako sleduje okolie. Žije na skalách a aj napriek tomu,že vyzerá nemotorne je extrémne rýchla a mrštná.

Veľkým lákadlom nielen pre plameniakov su farebné lagúny. Žltá, zelená, modrá, červená, biela, vínová…Ich sfarbenie je spôsobené minerálmi ktoré sa v nich nachádzajú. Napríklad zelená lagúna je plná karbohydrátov síry, arzénu, olova a vápniku. Rozhodne nie je vhodná na pitie, koncentrácia je tak silná, že voda zamŕza až pri –20 C.

Nad lagúnou sa vypína 5960 metrov vysoký vulkán Licancabur. Na vrchole v kráteri je jazierko, ktoré je najvyšším vodným telesom na svete. Podľa legendy tu Inkovia obetovávali bohom mladé panny. Najprv tam ovšem museli vyliezť a lezenie v sopečnom popole nebolo práve jednoduché.

Celé územie parku sa rozkladá na Altipláne, náhornej plošine tiahnucej sa cez Peru, Bolíviu, Čile a Argentínu. Priemerná výška tejto plošiny je okolo 4000 metrov, v samotnom parku ešte o 500 metrov vyššie,čo už je výška kde si nezvyknutý človek z nížin koleduje o problémy.

Hlavne pri šlapaní do kopca treba často odpočívať, keďže krv nie je dostatočne okysličená. Nielen ľudia majú v takých výškach problémy. Autám klesá výkon aj na polovicu a väčšina helikoptér sa v tak riedkom vzduchu ani neudrží. Až na pár malých osád, je oblasť prakticky vyľudnená a tak si tunajšie zvieratá môžu v kľude zvádzať svoj každodenný boj o prežitie.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!