Maroko, alebo afrika čo by... III

« Predchádzajúca časť    

Pri plánovaní cesty som sa nechtiac trafil presne do pôstneho mesiacu ramadán. To okrem iného znamená, že sú do zotmenia takmer všetky obchody s potravinami, reštaurácie a kaviarne zatvorené. V niektorých ma aj obslúžili, ale len vzadu vnútri, aby som okoloidúcim nerobil chute. Počas ramadánu totiž nesmie moslim piť, jesť, fajčiť ani sexovať. Pod pojmom piť myslím vodu, alkohol by správny moslim nemal piť vôbec.

Jednými z mála, kto si hlavu s Ramadánom nelámali, boli berberské opice. Kto má chuť vidieť opice aj mimo klietky v ZOO, alebo v cirkuse, tu v Maroku má príležitosť. Preháňajú sa tu v cédrových lesoch pohoria Ríf (mimochodom práve tu sa pestuje skoro všetok hašiš z Maroka) a stredného Atlasu.

Niektoré sú už zvyknuté na prikrmovanie turistami a tak ich nie je problém prilákať k sebe. Zožerú asi všetko, ale odporúča sa ich kŕmiť hlavne ovocím a orieškami. Po jedle obykle nasleduje smäd, ale to pre ne nie je žiadny problém. Opice sa obslúžia sami. Pijú ako ľudia, len väčšiu fľašu im treba zospodu pridržat, lebo ju sami nezdvihnú. Je to skutočne zážitok pozorovať ich v ich prirodzenom prostredí, ako po sebe poškrekujú a ako šikovne si vylupujú buráky so škrupín.

Tlupe “šéfoval” statný opičiak, ktorého sa všetky ostatné opice báli. Občas si odchytil nejakého kŕmiča a držal ho za nohavice, aby sa náhodou nevybral kŕmiť niekoho iného.

Byť v Afrike a nevidieť Saharu by bola škoda a tak som si aj ja splnil túto povinnosť. Pod pojmom Sahara si každý predstaví piesočné duny, ťavy, oázy atď. Aj napriek tomu, že väčšina Sahary má k tomu ďaleko, na dvoch miestach v Maroku Sahara túto podobu piesočných dún naozaj má. Jedno je na konci údolia rieky Dráa a jedno v Merzúge pri alžírskych hraniciach.

V Merzúge je z návštevy púštnych dún biznis, ktorý živí časť miestnych obyvateľov. Výlet na ťave, (pardon, na dromedárovi, t.j. ťava jednohrbá), je príjemným zážitkom, hlavne pokiaľ pri nastupovaní, alebo vystupovaní nepadnete na ústa. Pri západe slnka sa piesok sfarbí do červenohnedej a spolu s tmavomodrou oblohou tvoria vcelku fotogenické obrazy. Cez deň sa ani veľmi neoplatí vyliezať von z domu, horúčava je strašná, skoro ako na Sahare…

Pokračovanie »


Fotogaléria
Maroko - ruch v meste Fes
Maroko - Sahara
Maroko - vodovod v Marakeši
Maroko - Púštne mesto
Maroko - ľudové umenie
Maroko - mešita
Maroko - mesto Assilah
 

Kliknite na náhľady, alebo spustite slideshow [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7].


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!