Maroko, alebo afrika čo by... II

« Predchádzajúca časť    

V maroku sú štyri kráľovské mestá: Marakéš, Fés, Miknás a Rabat (kde býva kráľ teraz). Za posledné stáročia si to medzi sebou prehadzovali, podľa toho kto bol pri moci, ale každé kraľovanie bolo pre mesto a hlavne jeho architektúru prínosom. Jedným z najväčších a zároveň najzachovalejších je Fés.

Jeho dve mediny (medina je starý stred mesta obohnaný hradbami…) patria k najkrajším pamiatkam v Maroku. Tak nejako si bežný Európan predstavuje starobylý Orient. Spleť neprehľadných uličiek, dom na dome, všade samé obchodíky, stánky, predavači, mulice, mačky a tlačenica. Ale aj smrad, hluk, chaos a pre väčšinu turistov aj totálna strata orientácie.

Pravé Maroko! Najlepšie sa takáto atmosféra vychutnáva práve tu, inde v Maroku to je už len slabý odvar. Keď už spomínam smrad, nemôžem nespomenúť preslávené koželužne. Smrad je tam fakt úctyhodný, nalačno tam ani neradno chodiť. V kadiach sa okrem iných “dobrôt” nachádzajú aj také špeciality ako holubí trus a kravská moč. Ak odmyslím zápach, tak koželužne patria k najzaujímavejším zážitkom celého Maroka.

V okolí sa nachádza aj množstvo obchodov, kde si môžete hotové kožené výrobky kúpiť. Tie sú už samozrejme bez zápachu. Kto rád zjednáva, bude sa tu cítiť ako v raji. Po nákupoch a prehliadke sa možete usadiť v jednej zo stoviek kaviarní a tešiť sa nad dnešnými výhodnými kšeftami. Možete si byť ale istý, že pre predávajúcich boli ďaleko výhodnejšie. Zjednávanie vôbec v Maroku nadobudlo za stáročia veľmi rafinované podoby a dala by sa o tom napísať kniha.

Majstri vymývači mozgov z teleshoppingu sú spolok insitných amatérov v porovnaní s miestnymi predavačmi. Musím ale uznať, že v Maroku sa aj kvalitné ľudové remeselné výrobky predávajú za smiešne nízke ceny, takže človeka až tak nemrzí, že zaplatil o pár korún viac ako by stačilo.

Pokračovanie »


Fotogaléria
Maroko - ruch v meste Fes
Maroko - Sahara
Maroko - vodovod v Marakeši
Maroko - Púštne mesto
Maroko - ľudové umenie
Maroko - mešita
Maroko - mesto Assilah
 

Kliknite na náhľady, alebo spustite slideshow [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7].


Komentáre (1)
2011-11-08 21:53 Teofil Ibn Said @

Ibaze Maroko nie je vychodoafricka krajina!!!A v to,ze v Maroku su super nizke ceny-to nuz nepises,ze?!?!!!­P.S. Neodpisuj-ta mailova adresa je vymyslena.


Pridať komentár

*

Meno *
Email nepovinné, maskované
WWW nepovinné
 
Do not fill this!